ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInformatyzacja w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


MATERIAŁY PROBLEMOWE
16.03.2011r. 15:05

Z obserwacji tego co się dzieje w firmach energetycznych widać, że rozpoczął się duży ruch w każdym niemalże elemencie tej układanki. Od zmian własnościowych zaczynając, poprzez zmiany wymuszane przez regulatora rynku (Państwo), przygotowania do realizacji wielomiliardowych inwestycji infrastrukturalnych czy odtworzeniowych, a na wdrożeniach nowych systemów informatycznych kończąc.
Autor: Marek Branicki - Kierownik projektów w grupie kompetencyjnej Business Applications Unit w Infovide-Matrix SA
14.02.2011r. 12:04

Rozwiązanie billingowe zintegrowane z systemem SAP ERP zostało dostosowane do potrzeb biznesowych KRI SA, umożliwiając szybką i jednoczesną obsługę tysięcy klientów, związaną z regularnym naliczeniem opłat za zużycie oraz przesył gazu.
HICRON Sp. z o.o.
25.01.2011r. 13:21

Jak wiele wskazuje, w najbliższych latach doczekamy się darmowego (lub niedrogiego) dostępu do szerokopasmowego (czyli bardzo szybkiego) Internetu. Fundatorem udogodnienia będzie Rada Ministrów oraz Sejm, który z inicjatywy Urzędu Komunikacji Elektronicznej przyjął specjalną megaustawę.
Autorzy: Katarzyna Zalewska-Wojtuś, Maciej Gramza ("Energia Elektryczna" - nr 12/2010)
31.12.2010r. 13:55

Nadchodzi czas modernizacji elektroenergetyki, unowocześniania systemu przesyłowego i dystrybucji. Istotnym elementem tego procesu jest wdrożenie smart metering, czyli tzw. inteligentnego opomiarowania.
Autor: Wojciech Kwinta ("Polska Energia" - nr 11/2010)
18.08.2010r. 14:03

W artykule opisano propozycję rozwiązania kwestii dywersyfikacji jakości zasilania w postaci tzw. układu elastycznego, zapewniającego odbiorcom energii elektrycznej wybór w zakresie poziomu jakości.
Autor: Bernard Witek ("Rynek Energii" - nr 4/2010)
05.07.2010r. 13:08

W pracy dokonano przeglądu rozwiązań w zakresie transmisji danych w bezprzewodowych sieciach pomiarowych. Omówiono wymagania stawiane tego typu rozwiązaniom zarówno pod względem sposobu transmisji jak i jej jakości. Scharakteryzowano tryby pracy węzłów sieci pełniących różne funkcje pomiarowe, transmisyjne nadawczo-odbiorcze i koordynujące oraz pracujące w charakterze koncentratorów danych czy routerów.
Autorzy: Zygmunt Kubiak, Andrzej Urbaniak ("Rynek Energii" - nr 4/2010)
07.06.2010r. 14:33

Dla perspektyw rozwoju systemów wspierających prognozowanie w energetyce szczególne znaczenie mają zmiany zachodzące na przestrzeni ostatnich lat w środowisku informatycznym operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD). Chodzi tu przede wszystkim o centralne repozytoria danych pomiarowych i rozwiązania typu hurtowni danych, będące obecnie na różnych etapach wdrożenia.
Autor: Jan Frankowski, Konsultant Biznesowy w grupie kompetencyjnej Business Intelligence Solitions w Infovide-Matrix S. A.
19.05.2010r. 14:19

Każdy obserwator rynku energetycznego, z łatwością dostrzeże zmiany, które zachodzą w przedsiębiorstwach użyteczności publicznej. Po przeprowadzonym procesie unbundlingu z jednej spółki macierzystej wyłoniło się kilka podmiotów - spółek odpowiedzialnych fragmentarycznie za całość procesu, który przedtem w całości realizowała firma macierzysta. Wraz z podziałem przedsiębiorstwa, rozgrupowaniu uległy również systemy bilingowe.
Autor: Tomasz Makowski - konsultant w branżowej grupie kompetencyjnej Busieness Transformation Services – Energy w Infovide-Matrix SA
10.05.2010r. 15:04

Śp. prof. dr hab. inż Jacek Malko, Politechnika Wrocławska
Rozwój sieci inteligentnych zależy w głównej mierze od nowych rozwiązań technicznych. Wzrasta przekonanie, że koncepcja sieci inteligentnych obejmuje szereg inwestycji, mogących istotnie zmienić sposób dostarczania klientom usług energetycznych. Łańcuch wartości dodanych tworzy mnogość graczy, zainteresowanych nowymi rozwiązaniami infrastrukturalnymi.
("Rynek Energii" - nr 4/2010)
19.03.2010r. 15:20

Właściwe zarządzanie rozpływem mocy biernej jest dla operatorów sieci przesyłowej i dystrybucyjnej priorytetowym zadaniem ze względu na bezpieczeństwo elektroenergetyczne kraju. W artykule opisano zasadnicze elementy automatycznej metody identyfikacji obszarów systemu elektroenergetycznego, które są podatne na utratę stabilności napięciowej - ze względu na lokalny deficyt mocy biernej.
Autor: Robert Lis, Grzegorz Błajszczak ("Rynek Energii" - nr 1/2010)cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE