ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInformatyzacja w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


MATERIAŁY PROBLEMOWE
04.04.2011r. 14:25

Regulacja i sterowanie procesów cieplnych w budynkach ma duży wpływ na zużycie ciepła na cele ciepłownicze. Stosowane dotychczas rozwiązania wykorzystują standardowe algorytmy regulacji o właściwościach proporcjonalno-całkujących lub proporcjonalno-całkująco-różniczkujących. Wadą tych rozwiązań jest konieczność stałego nadzoru wykwalifikowanych służb technicznych.
Autor: prof. nzw. dr hab. inż. Witold J. Chmielnicki ("Rynek Energii" - 12/2010)
22.03.2011r. 14:51

dr inż. Krzysztof Billewicz, Katedra Energoelektryki Politechniki Wrocławskiej
Obecnie przedsiębiorstwa informatyczne wdrażające swoje aplikacje na rynku energetycznym przedstawiają nowe, na naszym rynku, systemy smart metering (SM) i proponują ich wdrożenie w Polsce. Wiele z tych rozwiązań zostało z sukcesem wdrożonych na niektórych obszarach w krajach rozwiniętych.
("Energetyka" - nr 2-3/2011)
16.03.2011r. 15:05

Z obserwacji tego co się dzieje w firmach energetycznych widać, że rozpoczął się duży ruch w każdym niemalże elemencie tej układanki. Od zmian własnościowych zaczynając, poprzez zmiany wymuszane przez regulatora rynku (Państwo), przygotowania do realizacji wielomiliardowych inwestycji infrastrukturalnych czy odtworzeniowych, a na wdrożeniach nowych systemów informatycznych kończąc.
Autor: Marek Branicki - Kierownik projektów w grupie kompetencyjnej Business Applications Unit w Infovide-Matrix SA
14.02.2011r. 12:04

Rozwiązanie billingowe zintegrowane z systemem SAP ERP zostało dostosowane do potrzeb biznesowych KRI SA, umożliwiając szybką i jednoczesną obsługę tysięcy klientów, związaną z regularnym naliczeniem opłat za zużycie oraz przesył gazu.
HICRON Sp. z o.o.
25.01.2011r. 13:21

Jak wiele wskazuje, w najbliższych latach doczekamy się darmowego (lub niedrogiego) dostępu do szerokopasmowego (czyli bardzo szybkiego) Internetu. Fundatorem udogodnienia będzie Rada Ministrów oraz Sejm, który z inicjatywy Urzędu Komunikacji Elektronicznej przyjął specjalną megaustawę.
Autorzy: Katarzyna Zalewska-Wojtuś, Maciej Gramza ("Energia Elektryczna" - nr 12/2010)
31.12.2010r. 13:55

Nadchodzi czas modernizacji elektroenergetyki, unowocześniania systemu przesyłowego i dystrybucji. Istotnym elementem tego procesu jest wdrożenie smart metering, czyli tzw. inteligentnego opomiarowania.
Autor: Wojciech Kwinta ("Polska Energia" - nr 11/2010)
18.08.2010r. 14:03

W artykule opisano propozycję rozwiązania kwestii dywersyfikacji jakości zasilania w postaci tzw. układu elastycznego, zapewniającego odbiorcom energii elektrycznej wybór w zakresie poziomu jakości.
Autor: Bernard Witek ("Rynek Energii" - nr 4/2010)
05.07.2010r. 13:08

W pracy dokonano przeglądu rozwiązań w zakresie transmisji danych w bezprzewodowych sieciach pomiarowych. Omówiono wymagania stawiane tego typu rozwiązaniom zarówno pod względem sposobu transmisji jak i jej jakości. Scharakteryzowano tryby pracy węzłów sieci pełniących różne funkcje pomiarowe, transmisyjne nadawczo-odbiorcze i koordynujące oraz pracujące w charakterze koncentratorów danych czy routerów.
Autorzy: Zygmunt Kubiak, Andrzej Urbaniak ("Rynek Energii" - nr 4/2010)
07.06.2010r. 14:33

Dla perspektyw rozwoju systemów wspierających prognozowanie w energetyce szczególne znaczenie mają zmiany zachodzące na przestrzeni ostatnich lat w środowisku informatycznym operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD). Chodzi tu przede wszystkim o centralne repozytoria danych pomiarowych i rozwiązania typu hurtowni danych, będące obecnie na różnych etapach wdrożenia.
Autor: Jan Frankowski, Konsultant Biznesowy w grupie kompetencyjnej Business Intelligence Solitions w Infovide-Matrix S. A.
19.05.2010r. 14:19

Każdy obserwator rynku energetycznego, z łatwością dostrzeże zmiany, które zachodzą w przedsiębiorstwach użyteczności publicznej. Po przeprowadzonym procesie unbundlingu z jednej spółki macierzystej wyłoniło się kilka podmiotów - spółek odpowiedzialnych fragmentarycznie za całość procesu, który przedtem w całości realizowała firma macierzysta. Wraz z podziałem przedsiębiorstwa, rozgrupowaniu uległy również systemy bilingowe.
Autor: Tomasz Makowski - konsultant w branżowej grupie kompetencyjnej Busieness Transformation Services – Energy w Infovide-Matrix SAcire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE