ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInformatyzacja w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


MATERIAŁY PROBLEMOWE
02.09.2013r. 12:21

dr inż. Krzysztof Billewicz, Katedra Energoelektryki Politechniki Wrocławskiej
W artykule opisano najprostsze metody pokonania przez cyberprzestępcę pierwszej linii w dostępie do sieci informatycznej przedsiębiorstwa. Artykuł napisany jest w celu przeprowadzenia kontroli wszystkich ważnych aplikacji w przedsiębiorstwach energetycznych oraz szczególnego uczulenia pracowników na występujące zagrożenia.
("Energetyka" - lipiec 2013)
16.08.2013r. 06:30

Głównym wyzwaniem w procesie integracji systemu dystrybucyjnego dawnego GZE z systemem TAURON Dystrybucja jest połączenie wszystkich 11 oddziałów w jeden organizm o tej samej kulturze i wartościach. Chodziło nam o to, by przenieść najlepsze rozwiązania stosowane przez poszczególne oddziały spółki na resztę obszaru działalności firmy.
Z Piotrem Kołodziejem, prezesem Tauron Dystrybucja rozmawia Jacek Balcewicz ("Energia Gigawat" – nr 6-7/2013)
16.07.2013r. 14:43

Dywidenda cyfrowa (ang. digital dividend - zasoby częstotliwości zwolnione wraz z zakończeniem nadawania sygnału telewizji analogowej) stanowi potencjalnie kolejny krok w rozszerzeniu zakresu usług telekomunikacyjnych i radiodyfuzji. Niestety, widać pewnego rodzaju jednostronność regulacji przydziału zasobów częstotliwościowych, czy wymogów wobec firm telekomunikacyjnych w zakresie usług świadczonych dla operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD) lub ogólnie - zakładów użyteczności publicznej (z ang. Utilities).
Autor: Rajmund Oświeciński - Departament Telekomunikacji Energa - Operator SA
("Energia Elektryczna" - 6/2013)
03.07.2013r. 13:29

Referat przedstawia podobieństwa pomiędzy transformacją polskiego rynku energii elektrycznej, a zmianami, które muszą zajść na rynku gazu ziemnego. W niniejszym artykule zostały poruszone zagadnienia, potrzeby i problemy techniczne jakie mogą pojawić się przy wdrożeniach nowych regulacji i budowie takiego modelu rynku i wskazane obszary, gdzie kluczowa jest rola systemów informatycznych w procesie obsługi działalności na rynku gazu.
Autorzy: Konrad Świrski, Arkadiusz Piłat, Urszula Kwiatkowska ("Rynek Energii" - nr 3/2013)
12.06.2013r. 13:50

Sektor energetyczny zmienia się na naszych oczach. Przedsiębiorstwa użyteczności publicznej i instytucje państwowe na całym świecie starają się sprostać rosnącym potrzebom energetycznym, uwzględniając przy tym niepewne poziomy zaopatrzenia. Jednocześnie dążą też do obniżenia emisji szkodliwych substancji przez wdrożenie inteligentnych sieci energetycznych.
Europa Wschodnia nie jest tu wyjątkiem.
Autor: Oracle
03.06.2013r. 10:09

Klienci zakładów użyteczności publicznej zmieniają się. W ostatnich dziesięciu latach upowszechnienie technologii opartych na Internecie, takich jak smartfony i tablety, oraz społecznościowych kanałów komunikacyjnych, spowodowało pojawienie się klientów nowego typu, którzy od dostawców mediów oczekują takiego samego poziomu obsługi w czasie niemal rzeczywistym, jaki zapewniają inni usługodawcy.
Autor: Linda Jackman, wiceprezes ds. strategii branżowych, Oracle Utilities
21.05.2013r. 09:12

Pierwsza część artykułu w skrótowy sposób wyjaśnia podstawowe zagadnienia dotyczące fizycznej reprezentacji chmury obliczeniowej w dostępnych modelach jej implementacji. Druga część opisuje możliwe do zaadresowania przez cloud computing (CC) obszary zarządzania siecią elektroenergetyczną w przypadku małych OSD i podaje przykłady istniejących implementacji i usług opartych o CC oraz poziom ich zaawansowania. Trzecia część jest poświęcona usystematyzowaniu wątpliwości związanych z bezpieczeństwem przetwarzania danych w chmurze.
Autor: Piotr Czerwonka ("Rynek Energii" - nr 1/2013)
24.10.2012r. 12:00

-- Materiał promocyjny --
Dla firm specjalizujących się w sprzedaży mediów nadszedł czas zmian. Nowe wyzwania, takie jak deregulacja rynku i wynikająca z niej zwiększona konkurencja w branży czy program uwalniania rynku gazu powodują, że przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, chcąc świadczyć usługi tysiącom klientów, poszukują rozwiązań, które zapewnią im skuteczną realizację celów biznesowych. O wyzwaniach przedsiębiorstw użyteczności publicznej opowiada Joanna Stencel, Senior Konsultant odpowiedzialny za rozwój rozwiązań IT w branży utilities w firmie HICRON Sp. z o.o.
03.09.2012r. 15:01

Dopiero od niedawna pojawiły się standardy i narzędzia umożliwiające logiczne ograniczenie ilości alarmów, zwiększające efektywność pracy operatorów i w ten sposób obniżające liczbę błędnych decyzji, mogących prowadzić do niebezpiecznych awarii. W artykule przedstawiono jedno z takich wyjątkowo użytecznych narzędzi - Alarm Management System.
Autor: mgr inż. Peter Stolz - Instrumentation Consulting ("Automatyka - Elektryka - Zakłócenia" - nr 9/2012)
02.08.2012r. 14:35

Paradoksalnie wrogiem naszego portfela jest rozwój. Im gospodarka będzie się rozwijała szybciej i lepiej, tym wyżej będą szybowały ceny energii elektrycznej. To niestety smutna prawidłowość. Koszt każdej megawatogodziny energii elektrycznej loco elektrownia w 2015 roku może wynieść zaledwie 200 zł, jeśli polska gospodarka będzie w recesji i 250 zł, jeśli gospodarka będzie rozwijała się w sposób zrównoważony.
(„Energia Gigawat” – nr 6/2012)cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE