ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInformatyzacja w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


MATERIAŁY PROBLEMOWE
24.02.2015r. 06:00

Deklaratywnie problem „jakości danych” w energetyce nie istnieje. Według użytkowników biznesowych jakość danych jest na tyle dobra, na ile dobra być może i nic więcej nie da się zrobić. Tak zazwyczaj wygląda rozmowa na temat możliwości współpracy w tym obszarze. Wypowiedzi przedstawicieli departamentów informatyki są bardziej zróżnicowane. Zazwyczaj scenariusz wygląda tak, że klient zamawia usługę tzw. jednorazowego czyszczenia danych. Efektem ma być porządek. Nie na tym jednak polega zasadniczy uzysk z projektu. Jest on obecny w kolejnym kroku, a mam tu na myśli cykliczny mechanizm weryfikacji jakości danych.
Przemysław Sobieszczuk, SAS Institute
04.02.2015r. 14:00

Biling, CRM, ERP to kolejne systemy wdrażane przez IT, które w założeniu mają usprawnić prowadzenie biznesu. Trwające miesiącami wdrożenia konkretnych rozwiązań informatycznych, szkolenia użytkowników z ich funkcjonalności, testy, procedury odbioru. Na końcu może się okazać, że jednak nie o to chodziło stronie biznesowej, że jakieś pole w aplikacji powinno uzupełniać się automatycznie, że dane powinny być dostarczane z systemu X a nie Y. Co wtedy?
Autor: Wojciech Szczepanek
12.12.2014r. 13:55

System zarządzania obiegiem dokumentów pozwolił Grupie Danone zaoszczędzić 500 tys. zł. Rozwiązanie wdrożyła Grupa Arcus
02.09.2014r. 14:00

Polski sektor energetyczny to branża, która zinformatyzowała się już bardzo dawno. Jednak nowe wymagania wynikające z szybko zmieniającego się otoczenia gospodarczego, a także nieznane wcześniej zachowania klientów wymuszają konieczność szybkiego unowocześnienia działających systemów.
Autor: Andrzej Szopa, Oracle Polska
21.08.2014r. 14:00

Obszar IT w branży energetycznej cechuje się szczególnie rozproszonym bogactwem silosowych aplikacji, realizujących nierzadko pokrywające się funkcjonalności. Stan taki w oczywisty sposób nie sprzyja prawidłowej, ukierunkowanej optymalizacji kosztów związanych z eksploatacja oraz utrzymaniem architektury systemów. Składają się one z różnorodnych komponentów, łączonych ze sobą na zasadzie „spaghetti” – bezpośrednich hermetycznych interfejsów realizujących międzykomponentowe przepływy integracyjne punkt do punktu.
Autor: Wojciech Szczepanek
31.07.2014r. 11:45

Ostatnia dekada w polskiej energetyce przyniosła szereg zmian w funkcjonowaniu rynku i strukturach podmiotów na nim operujących. Byliśmy świadkami unbundlingu i konsolidacji koncernów energetycznych. Na rynku pojawiło się także szereg nowych uczestników – od 2010 r. rośnie liczba przedsiębiorstw OSDn. Swoją aktywność systematycznie zwiększają niezależni sprzedawcy energii posiadających oferty tak dla firm, jak i gospodarstw domowych. Zarówno te, jak i planowane zmiany o znaczeniu fundamentalnym w obszarze rozwoju rynku energii w Polsce nie pozostały bez wpływu na kierunki inwestycji w obszarze IT.

-- Artykuł promocyjny --
Jarosław Zarychta, dyrektor ds. rozwoju biznesu i zarządzania projektami w Pionie Utilities Sygnity SA
31.07.2014r. 10:55

Business Intelligence to proces przekształcania danych w informacje, a te mają kluczowe znaczenie dla budowania przewagi konkurencyjnej spółki. Właściwie przetworzone dane, dostarczone w odpowiednim czasie do decydentów, mają strategiczne znaczenie przy podejmowaniu kluczowych decyzji. To właśnie może stanowić o przewadze spółki nad konkurencją.
Autor: Wojciech Szczepanek
28.05.2014r. 13:11

W artykule omówiono zagadnienia związane z systemami informatycznymi wspierającymi wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej. Jak pokazano na dwóch przykładach, zastosowanie takich systemów może przynieść znaczący wzrost produkcji energii elektrycznej w skojarzeniu i przez to obniżyć energochłonność produkcji ciepła użytkowego.
Autor: dr inż. Robert Cholewa - „ENERGOPOMIAR” Sp. z o.o., Zakład Techniki Cieplnej ("Energetyka Cieplna i Zawodowa" - nr 3/2014)
25.11.2013r. 01:51

Każde przedsiębiorstwo bez wyjątku, w tym również przedsiębiorstwa z sektora energetycznego, funkcjonuje w oparciu o realizację szeregu procesów biznesowych, które wymagają nieustannego doskonalenia i monitorowania. Przedsiębiorstwa, które przy pomocy systemów IT opanują to trudne zadanie, będą w stanie dostosowywać swoje procesy biznesowe bez zbędnej zwłoki i z zamierzonym efektem.
Autorzy artykułu: Zbigniew, analityk biznesowy pracuje w Firmie Proximus S.A.
Zbigniew.Gala@Proximus-IT.pl
www.proximus-it.pl

Remigiusz Wasilewski
Analityk Biznesowy pracuje w Firmie Proximus S.A.
Remigiusz.Wasilewski@proximus-it.pl
www.proximus-it.pl
20.11.2013r. 19:35

Artykuł sponsorowany

Sektor energetyczny jest niezwykle specyficznym obszarem gospodarki. Jak nigdzie indziej konieczność niezawodności stałych dostaw, obsługi milionów klientów, wymagań technicznych w wytwarzaniu i przesyle energii łączy się z działaniami rynkowymi, konkurencją, monitorowaniem procesów i rozliczeniami. A wszystko to przy codziennych, wielkich obrotach wolumenowych dostaw i wielkich przepływach finansowych.
Transition Technologiescire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE