ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInformatyzacja w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


MATERIAŁY PROBLEMOWE
17.11.2016r. 05:04

Tomasz Szała, ekspert ds. bezpieczeństwa, Mikronika
Żyjemy w świecie wszechogarniających urządzeń, które bez energii elektrycznej nie są w stanie pracować kilkunastu godzin. Wysoki poziom ciągłości dostaw mediów i surowców energetycznych spowodował ograniczenie do minimum wszelkich zapasów, a w nowoczesnych budynkach nie włączymy światła czy ogrzewania bez sprawnego systemu sterującego. Taki stopień automatyzacji powoduje, że system sterowania musi być po prostu pewny. Każdy sam musi sobie odpowiedzieć na pytanie, jak długo jest w stanie wstrzymywać rozwój swojej organizacji izolując swoje systemy SCADA albo akceptować wysokie ryzyko związane z otwieraniem środowiska OT na świat. O trzeciej drodze, łączącej rozwój z bezpieczeństwem mówi ten artykuł.
14.11.2016r. 05:16

dr inż. Krzysztof Billewicz, Katedra Energoelektryki Politechniki Wrocławskiej , ("Energetyka" - 10/2016)
Informatyzacja elektroenergetyki wiąże się z wymianą obecnie funkcjonujących urządzeń służących do ochrony i kontroli pracy systemu elektroenergetycznego na nowe, elektroniczne, posiadające procesor, system operacyjny i własne oprogramowanie. Nowe urządzenia będą bardziej złożone funkcjonalnie, przez co bardziej, niż dotychczasowe narażone na różne uszkodzenia. Na rynku urządzeń dla gospodarstw domowych obserwuje się niepokojący trend. Podejrzewa się, że część nowych produktów zostaje przygotowanych w taki sposób, aby skrócić czas ich bezawaryjnej pracy. Artykuł zawiera opis tego zjawiska oraz potencjalne zagrożenia i skutki, które mogłoby spowodować celowe postarzanie urządzeń sieciowych, zapewniających niezawodną pracę sieci elektroenergetycznej.
15.09.2016r. 05:04

Andrzej Szopa, Prezes Zarządu EUVIC Energia
Obecnie na rynku usług informatycznych dostępne są rozwiązania, wspierające praktycznie wszystkie procesy biznesowe Klientów. Jednak, czy zawsze powstaje konieczność budowania własnego, skomplikowanego systemu np. klasy Customer Information System (CIS)? Rynek energii w Polsce stale się rozwija, ewoluuje, a wraz z nim pojawiają się coraz bardziej profesjonalne narzędzia informatyczne. To już chyba najwyższy czas na CLOUD BILLING!

17.11.2015r. 13:43

Bez odpowiednio prowadzonych działań marketingowych, firmy zajmujące się obrotem energią elektryczną będą powoli traciły swoich klientów i to zapewne tych najbardziej wartościowych. Z drugiej strony tradycyjne podejście do marketingu, które polega na kierowaniu tego samego przekazu do wszystkich klientów lub do poszczególnych segmentów, nie jest już zbytnio efektywne. Potwierdzają to liczne przykłady i wypowiedzi przedstawicieli z branży.
20.08.2015r. 13:48

Artykuł przedstawia zmiany, które muszą zajść na rynku gazu ziemnego w celu dostosowania go do nowych regulacji prawnych. W niniejszym artykule zostały poruszone zagadnienia, potrzeby i problemy techniczne jakie mogą pojawić się przy wdrożeniach i budowie takiego modelu rynku i wskazane zostały obszary gdzie kluczowa jest rola systemów informatycznych w procesie obsługi działalności na rynkach gazu.
Autorzy: Konrad Świrski, Robert Magier, Arkadiusz Piłat, Urszula Kwiatkowska ("Rynek Energii" - czerwiec 2015)
30.07.2015r. 12:00

Fundamentalne zmiany na rynku energii, trwająca liberalizacja i wzrost konkurencyjności, wymóg dostosowania się do polityki UE, wzrost zapotrzebowania na energię, konieczność zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i ciągłości dostaw energii przy jednoczesnym starzeniu się jednostek wytwórczych, potrzeba optymalizowania kosztów utrzymania i modernizacji infrastruktury to niektóre aspekty stanowiące duże wyzwanie dla firm z sektora energetycznego. Analityka, nie tylko ta Big Data, ale również tradycyjnie rozumiana „Enterprise Analytics” może w istotny sposób przyczynić się do efektywnego zarządzania zmianą w nowoczesnym przedsiębiorstwie energetycznym.
Grzegorz Mikulski, Senior Business Development Manager, SAS Institute
26.05.2015r. 10:00

Zadam więc przewrotne pytanie, czy zatem w sektorze energetycznym nie są prowadzone żadne analizy? Skąd to założenie? Proszę pozwolić, że wyjaśnię (na przykładach) poniżej.
Autor: Przemysław Sobieszczuk, SAS Institute, przemyslaw.sobieszczuk@sas.com, www.sas.com/poland
11.03.2015r. 14:13

Śp. prof. dr hab. inż Jacek Malko, Politechnika Wrocławska
Rosnące ryzyko cyberataków na sektor dostaw energii stwarza dla operatorów systemów informatycznych infrastruktury energetycznej zagrożenie, którego nie sposób zlekceważyć. Problem cyberbezpieczeństwa w energetyce stał się „tematem okładkowym” („cover-story”) wydania specjalnego magazynu firmy medialnej PennWell - Power Engineering International z października 2014 r.
dr inż. Henryk Wojciechowski, Instytut Energoelektryki, Politechnika Wrocławska ("Nowa Energia" - nr 1/2015)
24.02.2015r. 06:00

Deklaratywnie problem „jakości danych” w energetyce nie istnieje. Według użytkowników biznesowych jakość danych jest na tyle dobra, na ile dobra być może i nic więcej nie da się zrobić. Tak zazwyczaj wygląda rozmowa na temat możliwości współpracy w tym obszarze. Wypowiedzi przedstawicieli departamentów informatyki są bardziej zróżnicowane. Zazwyczaj scenariusz wygląda tak, że klient zamawia usługę tzw. jednorazowego czyszczenia danych. Efektem ma być porządek. Nie na tym jednak polega zasadniczy uzysk z projektu. Jest on obecny w kolejnym kroku, a mam tu na myśli cykliczny mechanizm weryfikacji jakości danych.
Przemysław Sobieszczuk, SAS Institute
04.02.2015r. 14:00

Biling, CRM, ERP to kolejne systemy wdrażane przez IT, które w założeniu mają usprawnić prowadzenie biznesu. Trwające miesiącami wdrożenia konkretnych rozwiązań informatycznych, szkolenia użytkowników z ich funkcjonalności, testy, procedury odbioru. Na końcu może się okazać, że jednak nie o to chodziło stronie biznesowej, że jakieś pole w aplikacji powinno uzupełniać się automatycznie, że dane powinny być dostarczane z systemu X a nie Y. Co wtedy?
Autor: Wojciech Szczepanekcire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE