Dlaczego inwestowanie w rozwi±zania chmurowe dla energetyki to nadal bujanie w ob³okach?
03.08.2020r. 05:28
Jacek Jaczewski

Wiadomo nie od dzi¶, ¿e technologia informatyczna jest motorem napêdowym, wp³ywaj±cym w znacz±cym stopniu na zmieniaj±c± siê rzeczywisto¶æ. Wed³ug specjalistów w ostatnich latach, ¿adna technologia nie wdro¿y³a wiêcej innowacji w biznesie ni¿ rozwi±zania chmurowe. Powszechny dostêp do Internetu, rosn±ce zró¿nicowanie ¶rodowisk biznesowych, pracowników i modeli pracy, a tak¿e ci±g³a presja rynkowa ¿eby robiæ wiêcej, szybciej i taniej spowodowa³a, ¿e stoimy w przededniu kolejnej rewolucji technologicznej. W zasadzie mo¿na powiedzieæ, ¿e rozpoczê³a siê ekspansja chmurowa. Czy energetyka podejmie wyzwanie?
Technologie chmurowe w bran¿y energetycznej
Badania potwierdzaj±, ¿e bran¿a energetyczna jest na wczesnym etapie wprowadzania i korzystania z rozwi±zañ opartych na technologiach chmurowych. Na chwilê obecn± polski sektor energetyczny ostro¿nie przechodzi na us³ugi chmurowe. Powolny i zachowawczy tryb wdra¿ania nowych technologii zwi±zany jest przede wszystkim z tym, ¿e sektor jest regulowany. Kwestie regulacyjne ograniczaj± i hamuj± w pewien sposób wdra¿anie nowych, innowacyjnych rozwi±zañ. Nale¿y pamiêtaæ o tzw. rezydencji danych uwzglêdniaj±cej zapisy prawne w rozporz±dzeniu RODO, które mog± byæ g³ównym hamulcem dla rozwi±zañ chmurowych.
Charakterystyka chmury publicznej
Niew±tpliwie znacz±cym wyzwaniem jest przebudowa lub migracja systemów tak, aby dzia³a³y w chmurze publicznej. Niektóre krytyczne dla bezpieczeñstwa energetycznego obszary mog± byæ znacznie trudniejsze do przestawienia na us³ugi chmurowe i nie bêd± tak szybko podatne na zmiany, szczególnie w obszarze sieci elektroenergetycznej i systemów OT. Jednocze¶nie w¶ród decydentów panuje mit, ¿e dane umieszczane i przetwarzane w chmurze nie bêd± tak bezpieczne, jak trzymane na w³asnych serwerach, w ¶rodowisku on premise. Paradoksalnie pod wieloma wzglêdami chmura publiczna jest bezpieczniejsza i mo¿na mieæ pewno¶æ, ¿e system w chmurze korzysta z najnowszych wersji oprogramowania, z wszelkimi poprawkami chroni±cymi przed z³o¶liwym oprogramowaniem oraz pod ca³odobow± asyst± wysoko kwalifikowanych zespo³ów bezpieczeñstwa IT. Ponadto publiczna chmura charakteryzuje siê mniejsz± liczb± incydentów ni¿ lokalne centra danych. Dysponuje odpowiednimi zasobami ludzkimi oraz posiada odpowiednie procedury bezpieczeñstwa, aby zapewniæ wysoki poziom ochrony. Kolejn± kwesti± jest brak wiedzy i jasnych preferencji co do formy wykorzystania modelu SaaS (Software as a service), jak i us³ug chmurowych IaaS (Infrastructure as a service), czy PaaS (Platform as a service). Wielu specjalistów IT z bran¿y energetycznej nie ma jasnego obrazu stanu zarz±dzanej przez nich infrastruktury IT oraz konkretnych wytycznych od swojego biznesu. Wdra¿anie rozwi±zañ chmurowych w praktyce wi±¿e siê czêsto z modyfikacj± istniej±cych lub zbudowaniem nowych procesów biznesowych. Dodatkowo dochodzi kwestia zmiany mentalno¶ci i przyzwyczajeñ ludzi, a to niekiedy okazuje siê zadaniem najtrudniejszym do zrealizowania.
Wykorzystanie technologii chmurowej w Polskich realiach
Istnieje du¿e prawdopodobieñstwo, ¿e z biegiem czasu czeka nas autonomizacja ca³ego ¶rodowiska IT i przeniesienie warstwy zarz±dzania nim do chmury publicznej. W Polsce niebawem powstanie centrala danych Google, która we wspó³pracy z Operatorem Chmury Krajowej bêdzie ¶wiadczyæ us³ugi chmurowe. Istotn± rolê w tych zmianach odgrywa bank PKO BP. Inwestycja z pewno¶ci± bêdzie mia³a du¿e znaczenie dla upowszechniania rozwi±zañ chmurowych i mo¿e byæ dobr± alternatyw± na obecne wyzwania sektora energetycznego w Polsce. Wykorzystanie chmury pozwoli na osi±gniêcie wymiernych efektów, o których wielokrotnie wspominano w artyku³ach i blogach bran¿owych. Z pewno¶ci± aktualna sytuacja zwi±zana z rozprzestrzenianiem siê wirusa SARS-CoV-2, która spowodowa³a podwy¿szony stan niepewno¶ci w biznesie pokaza³a, ¿e przetwarzanie w chmurze jest czym¶ co pozwala pomóc przej¶æ przez ten specyficzny i trudny okres. Przy pomocy zasobów chmurowych mo¿emy szybciej reagowaæ na zmieniaj±cy siê rynek, a tak¿e jeste¶my w stanie bardziej elastycznie przygotowaæ swoje ¶rodowisko pracy oraz ludzi do trybu rozproszonego i pracy zdalnej.
Jak efektywnie wykorzystaæ technologie chmurowe w rozwoju swojego biznesu?
Najlepiej skorzystaæ z us³ug firm zewnêtrznych, specjalizuj±cych siê w transformacji cyfrowej oraz wspieraj±cych efektywnie przedsiêbiorstwa we wdra¿aniu i przenoszeniu swojego biznesu do chmury. Z pomoc± przychodzi firma Savangard (www.savangard.com), która posiada ogromne do¶wiadczenie w strategicznej transformacji cyfrowej IT (w szczególno¶ci w dziedzinie integracji systemów informatycznych) wraz z zespo³em ekspertów, którzy od lat zajmuj± siê tworzeniem oprogramowania dedykowanego dla bran¿y energetycznej. Po³±czenie znajomo¶ci najnowszych trendów technologicznych u¿ywanych w bran¿y IT z ogromn± wiedz± dotycz±c± specyfiki dzia³ania oprogramowania rynku energii pozwala na szybkie i profesjonalne wdro¿enie technologii chmurowej.