ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInformatyzacja w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Przemysł jądrowy musi przejść do ery cyfrowej
04.02.2021r. 16:05

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Przemysł jądrowy ryzykuje pozostaniem w tyle postępu, jeśli nie pójdzie za przykładem sektorów takich jak lotnictwo i nie przyjmie technologii cyfrowych, stwierdził William Magwood, dyrektor generalny Agencji Energii Jądrowej OECD (Nuclear Energy Agency, NEA).

Przemawiając podczas sesji plenarnej SNETP Forum 2021, William Magwood powiedział, że społeczność naukowa musi "argumentować" za tym przejściem do ery cyfrowej.

Stowarzyszenie SNETP (Sustainable Nuclear Energy Technology Platform) z siedzibą w Brukseli - zostało utworzone we wrześniu 2007 r. jako platforma badawczo-rozwojowa i innowacyjna w celu wspierania i promowania bezpiecznej, niezawodnej i wydajnej eksploatacji cywilnych obiektów jądrowych II, III i IV generacji. Od maja 2019 r. organizacja działa na mocy prawa belgijskiego jako międzynarodowe stowarzyszenie non-profit, dążące do tworzenia sieci kontaktów w celach naukowych.
Dyrektor Magwood zwrócił uwagę na opublikowany w ubiegłym roku przez NEA raport zatytułowany Unlocking Reductions in the Construction Costs of Nuclear: A Practical Guide for Stakeholders. Jednym z najważniejszych obszarów zbadanych w tym raporcie było to, w jaki sposób technologia cyfrowa może pomóc poprawić bezpieczeństwo i ekonomikę pracy elektrowni jądrowych.

Systemy cyfrowe mogą zapewnić zwiększoną produktywność, ulepszone metodologie inżynieryjne, poprawić integrację łańcucha dostaw, umożliwiać różne tryby pracy i monitorowanie komponentów online, a to może sprawić, że budowa i eksploatacja elektrowni jądrowych będzie bardziej opłacalna.

Dodał, że przyjęcie przez przemysł jądrowy technologii cyfrowych jest "o wiele trudniejsze, niż mogłoby się wydawać". "W wielu częściach świata cyfrowe oprzyrządowanie w elektrowniach jądrowych jest wciąż egzotycznym pomysłem. Jest wiele miejsc, w których bardzo powoli wprowadzaliśmy nowe technologie, a jedną z najważniejszych zasad, o których rozmawialiśmy z naszymi członkami, jest to, że energia jądrowa nie powinna przegapić kolejnej fali technologii; przejścia do sztucznej inteligencji i zaawansowanej produkcji. Jeśli sektor jądrowy ominie je, tak jak to zrobiliśmy z cyfrowymi systemami I&C, zostaniemy jeszcze dalej w tyle".

Aby rozwiązać ten problem, NEA we współpracy z koreańskim ośrodkiem badawczym Korea Atomic Energy Research Institute (KAERI) organizuje warsztaty na temat przełomowych technologii. Będzie to seria seminariów internetowych, począwszy od 17 marca, podczas których przeanalizowane zostaną następujące zagadnienia: jak technologie cyfrowe mogą wpływać na bezpieczeństwo jądrowe, jak zapewnić przyszłość bezpiecznej eksploatacji elektrowni jądrowej przy użyciu robotyki oraz jak można wdrożyć zaawansowane metody produkcji obiektów jądrowych.

"Naszym zamiarem jest włączenie do rozmowy także organów regulacyjnych, ponieważ uważamy, że będą one miały kluczowe znaczenie dla pomyślnego wdrożenia tych technologii" - powiedział Magwood, dodając, że NEA planuje również zorganizowanie warsztatów na temat cyfrowej transformacji w przemyśle jądrowym.

"Jest więc dużo do zrobienia w tej dziedzinie, ale ważne jest, aby podkreślić, że dowiedzieliśmy się również, iż powodem, dla którego sektor jądrowy pozostaje w tyle w wielu z tych obszarów, nie jest sama technologia; tak naprawdę wynika to ze sposobu w jaki jesteśmy zorganizowani jako przemysł i jako sektor - dodał.
W grudniu ubiegłego roku NEA, we współpracy z kanadyjskim dozorem jądrowym Canadian Nuclear Safety Commission (CNSC), zorganizowała wielosektorowe warsztaty poświęcone innowacyjnym przepisom oraz wyzwaniom i korzyściom z harmonizacji procesu licencjonowania nowych technologii: Multi-sector workshop on innovative regulation: Challenges and benefits of harmonising the licensing process for emerging technologies.

"Osobiście wiele się nauczyłem, ponieważ często pytałem ludzi, czym energetyka jądrowa różni się od przemysłu lotniczego; dlaczego można zbudować Airbusa A320 w Europie i sprawić, by latał z powodzeniem w Japonii, Stanach Zjednoczonych i gdziekolwiek indziej, bez konieczności przechodzenia przez pełną, ponowną ocenę bezpieczeństwa tego projektu w każdym kraju. Dlaczego nie możemy tego zrobić w sektorze jądrowym. Myślę, że to jest naprawdę ważne pytanie, z którym będziemy musieli się zmierzyć, jeśli chcemy iść naprzód".
"Jedno jest pewne, powiedział, że społeczność naukowa "nie może tego naprawić samodzielnie".

"Potrzebujemy pełnego podejścia sektorowego, włączając w to rządy. Jedną z najważniejszych rzeczy, których nauczyliśmy się podczas tej dyskusji, jest to, że inne branże mają bardzo wszechstronne międzynarodowe standardy opracowywane przez cały sektor. Obejmuje to organy regulacyjne, przemysł, laboratoria, środowiska akademickie i rządy współpracujące ze sobą we wspólnym celu, jakim jest osiągnięcie postępu technologicznego. Wymaga to bardzo wysokiego poziomu zaufania między regulatorami branży i rządem" - zaznaczył.

"Kiedy patrzysz na wiele innych sektorów, widzisz tego rodzaju współpracę, a także napędzającą rozwój chęć zastosowania nowych technologii. Niezbyt często dostrzegamy coś podobnego w przemyśle jądrowym. Zbyt często w naszym sektorze uważamy, że ważne jest pozostanie przy bezpiecznym, przewidywalnym, dobrze rozumianym i dobrze znanym środowisku, w przeciwieństwie do wypatrywania przełomu w technologii - cecha która jest charakterystyczna dla wielu innych branży".

Powiedział, że bez kompleksowych norm, bez zaufania między organami regulacyjnymi a przemysłem oraz bez silnej potrzeby wprowadzania innowacji, przemysłowi jądrowemu będzie bardzo trudno nadążyć za zmianami technologicznymi.
"To nie jest tylko kwestia technologii. Patrzymy na nowe technologie na całym świecie. W wielu krajach realizowanych jest ponad 70 różnych projektów małych reaktorów. Istnieje wiele interesujących technologii, wiele z nich jest bardzo innowacyjnych, wśród nich są liczne, które nie wykorzystują technologii lekkowodnych. Jednak słabość naszej społeczności polega na tym, że ponieważ nie jesteśmy tak dobrze zintegrowani na arenie międzynarodowej, jak to zrobiły inne branże, zawsze będzie nam trudniej coś zrobić. Dopóki nie odzyskamy kultury innowacji, którą mieliśmy w przeszłości, będzie pojawiać się niechęć do przyjmowania nowego sposobu myślenia. Musimy więc naprawdę wyjść poza same badania i wprowadzić cały sektor w XXI wiek. Jest to znacznie trudniejsze niż to, co można zrobić w laboratorium badawczym".

Nowe, przełomowe technologie cyfrowe "odmienią zasady gry w różnych gałęziach przemysłu i sektorach na całym świecie" - powiedział. Istotne jest, aby energia jądrowa "nie pozostała w tyle", a społeczność naukowa powinna naprawdę przyczynić się do tego, aby przemysł jądrowy dotrzymywał kroku innym branżom we wdrażaniu tych technologii.

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: max 05.02.2021r. 09:09
Co - jeszcze może aplikacje sterujące mają pracować we "chmurze" na bóg wie gdzie znajdujących się... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: cytaty 08.02.2021r. 14:51
a kto wyprzedzi ten sektor?
wiatraki kręcące lody w chmurze
a hakerzy zacierają ręce
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE