ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInformatyzacja w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rząd przyjął projekt o centralnym systemie informacji o rynku energii, ale ustawa offshore nadal czeka
24.11.2020r. 13:04

Rząd przyjął we wtorek projekt zmiany Prawa energetycznego, zakładający m. in. budowę centralnego systemu informacji o rynku energii. Jak wynika z informacji CIR, Rada Ministrów nie przyjęła natomiast projektu ustawy o wsparciu morskiej energetyki wiatrowej.
Przyjęty projekt zmiany Prawa energetycznego przewiduje stworzenie centralnego systemu informacji rynku energii (CSIRE). Jego operatorem (OIRE) będzie operator systemu przesyłowego energii elektrycznej. Ustawa ma wskazywać, jakie dane będą mogły być gromadzone i udostępniane.

W planowanej nowelizacji przewiduje też zapisanie harmonogramu montażu przez operatorów systemu dystrybucyjnego (OSD) energii elektrycznej liczników zdalnego odczytu - tzw. inteligentnych. Do końca 2023 r. ma je mieć, co najmniej 15 proc. odbiorców danego OSD, dwa lata później - 35 proc., na koniec 2027 r. wskaźnik ten ma wynosić, co najmniej 65 proc., a do końca 2028 r. - co najmniej 80 proc. Dane z liczników o pobranej z sieci i oddanej do niej energii będą sumowane w okresach 15 min. Gromadzone będą też dane o mocy, parametrach jakościowych i inne, których zbieranie będą przewidywać odrębne przepisy.

Projekt zawiera pakiet rozwiązań dla magazynów energii elektrycznej, w tym ujednolicenie ich definicji, obecnie różnych w różnych aktach prawnych. Magazynowanie zostanie zwolnione z obowiązków taryfowych. Magazyny o mocy do 10 MW nie będą wymagały koncesji, te o mocy powyżej 50 kW będą musiały być wpisane do rejestru magazynów odpowiedniego operatora.

Projekt zakłada, że w rozliczeniach za usługę przesyłania i dystrybucji energii elektrycznej dla magazynu przyjmuje się regułę salda - podstawą do rozliczeń stawki sieciowej ma być wyłącznie różnica pomiędzy ilością energii elektrycznej pobranej przez magazyn energii elektrycznej i energii ponownie wprowadzonej do sieci z tego magazynu, co określa się, jako stratę w procesie magazynowania energii elektrycznej. Uzasadnieniem jest fakt, iż energia elektryczna wprowadzona z magazynu energii elektrycznej do sieci będzie zużyta przez odbiorcę końcowego, który będzie obciążony opłatą sieciową za tę ilość zużytej energii elektrycznej.

Projekt likwiduje podwójne pobieranie opłat dystrybucyjnych i przesyłowych - za energię pobraną z sieci do magazynu i oddaną z magazynu do sieci.
W Prawie energetycznym pojawi się też podstawa dla odzyskiwania - rekuperacji - energii elektrycznej wprowadzonej do sieci trakcyjnej w czasie hamowania pociągów czy tramwajów. Rozliczanie energii dostarczanej do sieci w następstwie hamowania pojazdu kolejowego, tramwaju oraz trolejbusa będzie następowało na podstawie różnicy ilości energii elektrycznej pobranej i zwróconej przez danego odbiorcę.

Zmiana ustawy ma implementować europejskie regulacje dotyczące transgranicznych zdolności przesyłowych oraz m.in. dotyczące definicji uczestnika rynku energii. Będzie nim mógł być każdy odbiorca, także ten nieposiadający osobowości prawnej.

Proponowane przepisy zakładają, że notoryczne naruszanie zbiorowych interesów konsumenta energii powinno stanowić przesłankę umożliwiającą regulatorowi cofnięcie koncesji. Prezes URE będzie mógł cofnąć koncesję w przypadku wydania przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wobec przedsiębiorstwa energetycznego decyzji o uznaniu praktyki za naruszającą zbiorowe interesy konsumentów.

Z komunikatu Centrum Informacyjnego Rządu wynika, że Rada Ministrów ponownie nie przyjęła natomiast projektu ustawy o wsparciu morskiej energetyki wiatrowej, mimo, że znajdował się on w porządku obrad.

Projekt trafił już raz pod obrady rządu - 28 października. Jednak Rada Ministrów poleciła, aby został zaopiniowany "przez organy właściwe w zakresie bezpieczeństwa państwa i zwalczania korupcji" i dopiero wtedy wrócił pod obrady rządu.
Zobacz także:

KOMENTARZE ( 8 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Wojtek 24.11.2020r. 14:27
Mam wątpliwości co do tych liczników inteligentnych. Jeżeli one takie inteligentne to dlaczego nie pozwalają na... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 26-11-2020r. 09:07 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Janek 24.11.2020r. 17:39
Będziesz mógł poprosić o swoje dane PSE
Poczytaj ustawę
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 25-11-2020r. 20:21 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Polak 25.11.2020r. 08:46
Jestem klientem Tauronu i posiadając instalację fotowoltaiczną mam zainstalowany inteligentny dwukierunkowy licznik... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 25-11-2020r. 20:29 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Prawnik 25.11.2020r. 09:00
A czy ktoś wie gdzie ost. wersję, przyjętą wczoraj można znaleźć bo na RCL same starocie, jak zwykle wpisują akty ze... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: PS 25.11.2020r. 09:00
Przypominam zainteresowanym, iż obowiązek wprowadzenia inteligentnych liczników miał być wprowadzony dopiero po... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 8 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE