ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInformatyzacja w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGG wdraża system informatyczny wspomagający planowanie pracy podziemnej kolei
02.11.2020r. 15:07

Do końca tego roku Polska Grupa Górnicza (PGG) wdroży innowacyjny system informatyczny, wspomagający planowanie pracy dołowej kolei. Jego częścią jest m.in. baza danych o różnych konfiguracjach kolejek wykorzystywanych w poszczególnych kopalniach.
W zakładach PGG są setki kilometrów podziemnych kolejek podwieszanych i spągowych (montowanych do podłoża) do transportu pracowników i materiałów. Zaprojektowanie i uruchomienie takiej kolejki musi być poprzedzone obliczeniami trakcyjnymi, by parametry przewozu były odpowiednie, a transport bezpieczny. Właśnie tę pracę, wykonywaną dotąd przez wiele osób w arkuszach kalkulacyjnych, zastąpi nowy program.

"Sztuka inżynierska wymaga, aby - wykorzystując poszczególne części składowe - skomponować zestaw transportowy, który uwzględni bezpieczeństwo, warunki geologiczne i techniczne, oraz umożliwi optymalną i ekonomiczną realizację konkretnych zadań" - wyjaśnił w poniedziałek PAP rzecznik PGG Tomasz Głogowski.

Unowocześnienie systemu obliczeń trakcyjnych układów transportu dołowego ma duże znaczenie m.in. ze względu na skalę stosowania podziemnych systemów transportowych - zarówno kolejek spągowych, jak i podwieszanych, czyli mocowanych do stropu wyrobiska. Takimi środkami transportu górnicy i materiały przemierzają każdego dnia nawet kilkanaście kilometrów.
Program wspomagający planowanie podziemnego transportu opracowali inżynierowie z Polskiej Grupy Górniczej - zarówno z kopalń, jak i Zakładu Informatyki i Telekomunikacji oraz Biura Innowacji i Implementacji Nowych Technologii. W wyniku ich starań powstał program obejmujący wszystkie układy transportu poziomego w kopalni - od kolei podziemnej i kolei podwieszanych, po kolejki spągowe wykorzystywane do transportu najcięższych ładunków oraz kołowroty.

Obecnie program jest po zakończonych sukcesem testach w kilku kopalniach, a jego ostateczna wersja ma być wdrożona w całej spółce przed końcem tego roku. Opracowanie nowego rozwiązania pozwoli PGG zaoszczędzić kilkaset tysięcy złotych, które musiałaby wydać na zakup podobnego programu i opłacanie licencji w kolejnych latach.

Korzyścią z programu jest także stworzenie bazy danych o różnych konfiguracjach kolejek wykorzystywanych w poszczególnych zakładach. Program pozwala porównać ze sobą kilka wariantów, by wybrać najlepszy w danym przypadku zestaw transportowy i określić niezbędne w tym celu zakupy.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: U-bot 02.11.2020r. 21:17
Jakiś kompletny surrealizm, oni teraz zajmują się optymalizacją transportu podziemnego a kiedy to miało sens czyli... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE