ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInformatyzacja w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Dlaczego wzmocnione tablety hybrydowe zastępują tradycyjne laptopy?
27.10.2020r. 05:53

Andy McBain
Head of Regional Mobile Computer Product Management and App Partners - EMEA at Zebra Technologies
Wzmocnione laptopy odchodzą powoli do przeszłości. Wypierają je nowsze, innowacyjne tablety hybrydowe, czyli urządzenia z odłączanymi klawiaturami, które posiadają wszystkie zalety tradycyjnych laptopów, a pozbawione są większości ich wad.

Tekst Partnerski
Użytkownicy tabletów typu slate (np. iPad) mają do dyspozycji klawiaturę ekranową bądź fizyczną klawiaturę zewnętrzną. Uciążliwości klawiatury ekranowej wyeliminowano początkowo poprzez wprowadzenie klawiatur zewnętrznych podłączanych do tabletu przewodowo bądź bezprzewodowo poprzez Bluetooth.

Tablety 2w1 mogą być wyposażone w klawiaturę stałą bądź odłączaną. Najstarsze tablety typu 2w1 były zwykle wyposażone w fizyczną klawiaturę zintegrowaną z urządzeniem. Dziś jednak, w miejscach wymagających sprzętu odpornego na trudne warunki pracy, modele starego typu są często zastępowane urządzeniami z odłączanymi klawiaturami, z których można korzystać podobnie jak z tradycyjnych laptopów, tabletów z klawiaturą stałą czy też tabletów typu slate. Określenie 2w1 stało się popularne wraz z pojawieniem się pierwszych tabletów z odłączaną klawiaturą.

Popularność tabletów z odłączaną klawiaturą

Pierwszy wzmocniony tablet typu 2w1 (zwany też hybrydowym) zaprezentowano ok. roku 2004 i było to urządzenie ze stałą klawiaturą fizyczną. Zostało ono dobrze przyjęte wśród klientów, jednak brakowało mu elastyczności w postaci odłączanej klawiatury - był to po prostu pokaźnych rozmiarów, ciężki tablet. Jednak zarówno klienci indywidualni jak i biznesowi poszukiwali urządzenia, które mogłoby wyglądać jak zwykły tablet, do którego dołączano by klawiaturę jedynie do zapewnienia możliwości wygodnego pisania. To właśnie wtedy pojawiły się pierwsze przewidywania analityków z branży IT prognozujące, że do roku 2012 preferowanym komputerem mobilnym stanie się nie laptop czy też tablet z fizyczną klawiaturą zintegrowaną, a właśnie tablet hybrydowy.

Mimo że prognozy te nie ziściły się tak prędko jak oczekiwano, dziś popularność tabletów 2w1 rośnie znacznie szybciej niż standardowych laptopów. W swoim raporcie VDC przewidywało w roku 2019 wzrost sprzedaży wzmocnionych tabletów o 8 proc., a wzmocnionych tabletów 2w1 o 24 proc.! Dla porównania, prognozy mówiły o spadku zapotrzebowania na wzmocnione laptopy o 1 proc. każdego roku.

Zalety odłączanej klawiatury?

Gdy nie jest konieczne wprowadzanie dużych ilości danych, tablety hybrydowe są wygodniejsze niż nieporęczne laptopy. Dlatego właśnie branża odchodzi od tradycyjnych laptopów na rzecz urządzeń 2w1. Tablety ze składaną fizyczną klawiaturą wciąż są obecne na rynku, jednak ze względu na dostępność wydajnych urządzeń z wersją odłączaną, tracą one na popularności -są to zwykle tradycyjne modele w niewzmacnianych obudowach. Podobnie dzieje się z laptopami, które pozbawione są zalet tabletów ze składaną klawiaturą i użytkowane są wyłącznie w jeden sposób. Co ciekawe, użytkownicy tabletów z fizyczną klawiaturą zwykle kładą je sobie na przedramieniu, podobnie jak zwykłe laptopy.
Dawniej użytkownicy biznesowi wybierali wzmocnione laptopy zamiast tabletów ze względu na ich wyższą moc obliczeniową i liczne możliwości łączności. Większych rozmiarów laptopy, podobnie jak tablety ze zintegrowaną klawiaturą fizyczną, były wyposażone w mocniejsze procesory oraz baterie, które wytrzymują pracę przez pełną zmianę. Oferowały również większe możliwości jeśli chodzi o łączność - liczne porty, gniazda jack, konektory, czytniki i łączność bezprzewodową, czyli coś czego pierwsze tablety nie dawały swoim użytkownikom.

Procesory montowane w dzisiejszych tabletach odpornych na trudne warunki są równie małe i wydajne jak te montowane w tradycyjnych laptopach, a ich baterie oferują podobny do notebooków czas pracy. Są przy tym o wiele lżejsze, cieńsze i bardziej poręczne w codziennej pracy. Wiele wzmocnionych tabletów, jak np. model z serii Zebra L10, dostępnych jest dziś w wariantach hybrydowych z odłączaną klawiaturą i są wyposażone w przednią i tylną kamerę, co jest rzadko spotykane w większych i cięższych laptopach tradycyjnych czy nawet tabletach ze zintegrowaną klawiaturą.

Od zarządzania wycinką drzew zagrażającym liniom energetycznym po kontrole inspektorów ochrony przeciwpożarowej, pracę w terenie można wykonać korzystając ze wzmocnionego tabletu, a gdy konieczne jest długotrwałe pisanie na komputerze, użytkownik ma do dyspozycji kompaktową klawiaturę, która łatwo mieści się w torbie roboczej. Jednocześnie, taki tablet nie wygląda jak toporny laptop z lat 90., w których został zaprojektowany i był używany.

Więcej o wzmocnionych hybrydowych tabletach i ich zastosowaniach w codziennej pracy firm i organizacji oraz o sposobach zwiększenia wydajności pracy można przeczytać na naszej stronie tutaj.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE