ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInformatyzacja w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tauron zwiększy przepustowość sieci światłowodowych
08.04.2020r. 11:14

Tauron rozbudowuje istniejącą sieć DWDM - technologię optyczną, pozwalającą na realizację najbardziej wymagających usług teletransmisyjnych. W efekcie zwiększy się przepustowość łączy, a zmniejszy ich awaryjność. Projekt dotyczy południowej Polski i obejmuje ponad 100 000 gospodarstw domowych przyłączanych do sieci telekomunikacyjnej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.
Tauron podkreśla, że po zakończeniu projektu będzie dysponował siecią o najwyższych parametrach, gotową do obsługi obecnych i przyszłych potrzeb transmisyjnych. Dzięki temu zwiększą się możliwości przepustowości sieci światłowodowych Taurona - uzyskując dodatkowe 1,4 Tb/s. Modernizacja zwiększy też bezpieczeństwo usług Data Center i Punktów Wymiany Ruchu poprzez zapewnienie wydajnych połączeń telekomunikacyjnych dwiema niezależnymi drogami (redundancja). Możliwe będzie również zaawansowane szyfrowanie danych.

- Tauron jest kluczowym podmiotem w branży energetycznej, zapewniającym dostawy energii elektrycznej dla ponad 5,5 mln klientów. Wykorzystując naszą infrastrukturę chcemy również poszerzać zasięg Polski cyfrowej. Poprzez rozbudowę sieci technologii optycznej to właśnie się dzieje - mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

Modernizacja obejmuje rozbudowę sieci DWDM o dziewięć nowych węzłów z rodziny Nokia PSS 1830, a także o rozszerzenie zasięgu geograficznego sieci poprzez dołączenie nowych ringów i lokalizacji. Po rozbudowie sieć będzie składać się z 33 węzłów i będzie wykorzystywać ok. 2100 km światłowodów.
(1200x853)

Inwestycja rozbudowy sieci DWDM zakończy się do końca II kwartału 2020. Wykonawcą jest spółka Excelter, partner firmy Nokia.

Tauron angażuje się w rozwój sieci światłowodowych w Polsce, uczestnicząc w Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa, którego celem jest likwidacja wykluczenia cyfrowego i tzw. białych plam (miejsc, w których Internet nie jest dostępny wcale lub jakość sygnału nie pozwala na efektywne użytkowanie). W 2018 spółka otrzymała dofinansowanie na rozbudowę sieci światłowodowej na terenie siedmiu regionów w południowej Polsce.
Technologie optyczne, takie jak DWDM (ang. Dense Wavelength Division Multiplexing) pozwalają firmom telekomunikacyjnym na zwiększenie przepływności w sieciach optycznych. System DWDM umożliwia zastosowanie wielu fal optycznych o różnych długościach w jednym włóknie światłowodowym. Zastosowanie systemu DWDM pozwala na realizację najbardziej wymagających usług teletransmisyjnych.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Energetycy XXI w 08.04.2020r. 13:05
Aktualna sytuacja potrzeb transmisji danych pokazuje ile jeszcze w Polsce jest do zrobienia w tej dziedzinie. Bardzo intensywny rozwój nowoczesnych sieci światłowodowych we wszystkich grupach energetycznych w całej Polsce wymaga wsparcia MAP w zakresie błyskawicznej zmiany prawa, koordynacji na poziomie sieci wszystkich napięć, które powinno umożliwiać energetyce zawodowej inwestowanie w światłowody i zarabianie tak samo jak na dystrybucji energii aby mieć na inwestycje sieciowe. Transmisja danych światłowodami to strategiczna dziedzina bu umożliwia bezpieczny i niezakłócony przesył wszelkich danych na poziomie kraju, województw, powiatów , gmin i lokali.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE