ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInformatyzacja w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Enea Operator wprowadza cyfrowe długopisy
07.02.2019r. 08:06

Enea Operator po okresie testów wprowadza długopisy cyfrowe. Jak wyjaśnia spółka w dobie digitalizacji dokumentów czasochłonne skanowanie dokumentacji ma zastąpić wprowadzenie urządzeń przekładających automatycznie pismo odręczne na cyfrowy zapis. Z cyfrowych długopisów korzystają już kontrolerzy nielegalnego poboru energii elektrycznej.
- Choć wyglądem długopis cyfrowy przypomina zwykły długopis, to jest tak naprawdę miniaturowym komputerem z wbudowaną kamerą. Urządzenie to wraz z oprogramowaniem stanowi kompleksowe narzędzie do zbierania i digitalizacji danych. Pisanie takim długopisem nie różni się od korzystania ze zwykłego długopisu. Dane pisma odręcznego są przechowywane w pamięci masowej urządzenia w postaci cyfrowej oraz zgrywane bezpośrednio na serwer - tłumaczy Grzegorz Marciniak, dyrektor Departamentu Zarządzania Informacją Pomiarową Enei Operator. To właśnie w tej jednostce trwały testy urządzeń.

Długopisy cyfrowe są w pełni programowalne, przez co umożliwiają nie tylko przechowywanie danych, lecz również dowolną interakcję z użytkownikiem i komputerem. Do poprawnego korzystania z długopisów konieczny jest specjalny, odpowiednio przygotowany oraz wydrukowany formularz, ponieważ urządzenia te działają poprzez skanowanie wydrukowanego na kartce kodu. Długopis zapamiętuje precyzyjnie co, gdzie i w jakim czasie zostało zapisane. Poza tym, unikalne ID, w które jest wyposażony pozwala na identyfikację użytkownika.
Kluczową funkcjonalnością całego systemu jest możliwość wydruku formularza, tak aby każdy egzemplarz był unikalny. Oznacza to, że wypełnienie papierowego formularza długopisem cyfrowym tworzy wzajemnie jednoznacznie przyporządkowaną do niego wersję elektroniczną dokumentu. Formularzy nie można kserować, ponieważ skserowane formularze nie działają, a długopis odpowiednio to sygnalizuje, co dodatkowo pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo dokumentów.

Po fazie testów z możliwości automatycznej digitalizacji danych korzystają już kontrolerzy nielegalnego poboru energii elektrycznej. Wyposażeni zostali w cyfrowy długopis, specjalne druki, tablet oraz aplikację mobilną, które pozwolą po stworzeniu protokołu kontroli na przesłanie go w trybie on-line na serwer. Dzięki temu rozwiązaniu przesyłanie protokołu kontroli w formacie pdf nastąpi od razu po jej zakończeniu. Rozwiązanie to daje możliwość analizy pełnej historii zmian w dokumencie czy złożenie odręcznego podpisu biometrycznego przez osobę kontrolowaną. Co ważne prawdopodobieństwo podrobienia takiego podpisu jest bliskie zeru. Obecnie w Enei Operator rozważane jest rozszerzenie zakresu użytkowania cyfrowych długopisów.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE