ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInformatyzacja w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Enea z AGH pracują nad system bilansowania rozproszonych źródeł
21.01.2019r. 19:31

Enea Operator wspólnie z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie realizują projekt badawczo-rozwojowy w ramach, którego ma powstać system bilansowania mocy i energii oraz monitorowania jakości dostawy energii elektrycznej rozproszonych źródeł i zasobników energii - poinformowała Enea.
Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych w ramach Programu Badawczego Sektora Elektroenergetycznego wdrażanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Łączny budżet projektu wynosi 7,4 mln zł (w tym 2,6 mln zł dotacji) i zawiera koszty badań przemysłowych oraz prac rozwojowych.

- Prowadzenie prac badawczo-rozwojowych stało się kluczem w pojmowaniu nowoczesnej gospodarki. Enea Operator, jako jeden z liderów innowacyjności wśród Operatorów Systemu Dystrybucyjnego, nieustannie angażuje się w działania, których rezultaty będą służyć naszym Klientom i usprawniać naszą codzienną pracę. Chcemy ulepszać obecne rozwiązania, dawać nową jakość i tworzyć nowe produkty - powiedział Wojciech Drożdż, wiceprezes Enei Operator ds. innowacji i logistyki.

Celem projektu jest zbudowanie nadrzędnego systemu MoBiSys, którego zadaniem będzie ciągłe bilansowanie mocy i energii oraz monitorowanie wskaźników jakości dostawy energii elektrycznej do odbiorców w ramach sieci dystrybucyjnej Enei Operator. W ocenie Enei, projekt pozytywnie wpłynie na działania związane z realizacją inwestycji, planowanie podłączeń nowych wytwórców energii (prosumentów), a przede wszystkim umożliwi służbom technicznym szybszą reakcję na niepożądane zjawiska w sieci.

Realizacja projektu, według założeń harmonogramu ma zająć około 3,5 roku. Koniec prac przewidziany jest na drugi kwartał 2022 r. Jak podkreśla Enea, system MoBiSys stanie się jednym z istotnych filarów wdrażania koncepcji inteligentnych sieci elektroenergetycznych smart grids.
- Dzięki współpracy z jednostkami naukowymi mamy możliwość wspólnego wypracowania, i co ważne, przetestowania nowoczesnych rozwiązań w warunkach rzeczywistych. Ta współpraca sprawia, że dysponujemy i wdrażamy w naszej firmie najnowsze technologie, które są dobrze dostosowane do praktycznych uwarunkowań naszej sieci - podkreślił Grzegorz Marciniak, dyrektor departamentu Zarządzania Informacją Pomiarową w Enei Operator.

- Zanim obiecujący pomysł zostanie zaimplementowany w naszej działalności, niezbędne jest profesjonalne przeanalizowanie możliwości jego wdrożenia. Służą temu prace badawczo-rozwojowe, które wymagają zaangażowania znacznych środków i czasu. Warto zaznaczyć, że współpraca przedsiębiorstw sektora energetycznego z przedstawicielami środowiska naukowego inicjuje wiele innowacyjnych przedsięwzięć, korzystnych dla obu stron - powiedział Przemysław Starzyński, kierownik Biura Inicjatyw Innowacyjnych w Enei Operator.

Budowa systemu MoBiSys to nie jedyna inicjatywa badawczo-rozwojowa Enei Operator zakładająca współpracę z uczelniami. Spółka zawarła dotychczas umowy ramowe na realizację prac analityczno-koncepcyjnych i usług doradczych między innymi z Uniwersytetem Zielonogórskim, Politechniką Poznańską, Instytutem Logistyki i Magazynowania w Poznaniu, Politechniką Warszawską oraz z Instytutem Energetyki oddział Gdańsk. W 2019 r. Enea Operator zamierza podjąć współpracę także z Akademią Morską w Szczecinie, Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy oraz Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym.

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: osp 22.01.2019r. 08:23
Najwyższy czas - brawo ENEA!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 22.01.2019r. 10:27
Wydaje się, że technika informatyczna jest już opracowana, a problemem jest koszt monitorowania każdego źródła o mocy rzędu 10 kW. Takie pytanie, czy falownik od domowego panelu foto ma program regulacji pierwotnej ? Bo inaczej opowieści o wzroście bezpieczeństwa w wyniku stosowania energetyki rozproszonej są przedwczesne.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE