ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInformatyzacja w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

FBI oraz Departament Bezpieczeństwa Krajowego USA ostrzegają przed zagrożeniami cybernetycznymi ze strony Rosji
23.03.2018r. 09:13

FBI oraz Departament Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych (DHS) zalecił amerykańskim spółkom infrastrukturalnym i energetycznym zaktualizować systemy bezpieczeństwa z powodu ,,zagrożenia cybernetycznego ze strony Rosji" - czytamy w BiznesAlert.pl.
W opublikowanym na stronie Departamentu dokumencie wskazano, że atakami, za które odpowiedzialny miał być rosyjski rząd rozpoczęły się w marcu 2016 roku. Celem ataków były amerykańskie agencje rządowe, obiekty infrastruktury krytycznej zwłaszcza energetycznej (np. elektrownie jądrowe), systemy zarządzania gospodarką wodną i transportem lotniczym. - W systemach niektórych spółek działających w sektorze energetycznym, jądrowym w USA a także w obszarze zapewnienia dostaw wody wykryto złośliwe oprogramowanie a także inne dowody cyberataków, których ślady prowadzą do Moskwy - przekonuje Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

FBI i DHS określi ataki mianem ,,skoordynowanej, wieloetapowej kampanii prowadzonej przez rosyjskich cyberagentów, której celem jest atak na sieci małych spółek energetycznych". Poprzez ich zainfekowanie złośliwym oprogramowaniem i przy pomocy phisingu (podszywanie się pod inną osobę bądź instytucję w celu wyłudzenia danych - przyp. red.) uzyskali do nich zdalny dostęp. Hakerzy dokonali rozpoznania sieci i zbierali informacje dotyczące systemów zarządzania produkcją.

W opublikowanym raporcie przytoczono konkretne przykłady takich ataków. Według służb hakerzy wielokrotnie wnikali do stacji roboczych przez sieci obiektów energetycznych uzyskując dostęp do plików monitoringu sprzętu produkcyjnego oraz danych rzeczywistych. W szczególności udało im się zrekonstruować graficzny system zarządzanie system produkcji dla konkretnych jednostek. Do dokumentu załączono uzyskany przez hackerów zrzut z ekranu przedstawiający ekran dyspozytora turbiny gazowej w jednej z elektrowni.
(760x639)Źródło: Departament Bezpieczeństwa Krajowego USA

Amerykańskie służby podkreślają, że hakerzy po uzyskaniu informacji ostrożnie zacierali po sobie ślady wykorzystując konta, które zostały założone specjalnie w tym celu. Wszystkie logi, historia systemu, informacje o rejestrach systemu, zainstalowane złośliwe oprogramowanie, a zwłaszcza skrypty i informacje o zewnętrznym dostępie zostały wykasowane.

W połowie lutego Departament Energii Stanów Zjednoczonych poinformował o powołaniu biura ds. obrony krajowych sieci elektroenergetycznych oraz innej infrastruktury przed cyberatakami i klęskami żywiołowymi. Na ten cel zostało przeznaczonych 96 mln dolarów. Na początku stycznia DHS i FBI publikowały ostrzeżenie dla firm przemysłowych, informując o prowadzonych od kilku miesięcy próbach ataków hakerów na reaktory jądrowe i inną infrastrukturę energetyczną - czytamy w BiznesAlert.pl.
Departament Bezpieczeństwa Krajowego USA , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE