ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInformatyzacja w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

USA oskarżają Rosję o ataki cybernetyczne na sieć energetyczną
15.03.2018r. 20:12

Administracja USA oskarżyła w czwartek Rosję o ataki cybernetyczne na sieć energetyczną oraz inne "krytyczne elementy infrastruktury", w tym na amerykańskie lotnictwo, sektor nuklearny, przemysłowy oraz wodociągi - poinformowali przedstawiciele rządu USA.
Jak podaje AP, cytując przedstawicieli administracji, rząd USA pomógł poszczególnym firmom pozbyć się złośliwego oprogramowania, które prowadziło "rekonesans sieci" należących do "kluczowych sektorów amerykańskiej gospodarki".

FBI, resort bezpieczeństwa narodowego i amerykańskie agencje wywiadowcze ustaliły, że rosyjski wywiad stał za całą serią cyberataków, które rozpoczęły się rok temu.

Przedstawiciele administracji powiedzieli dziennikarzom, że rosyjscy hakerzy uzyskali dostęp do systemów komputerowych, przeprowadzili rekonesans systemów kontrolujących "kluczowe elementy gospodarki USA", a następnie usiłowali zamaskować te włamania do sieci, kasując swoje elektroniczne ślady. Nie można jednak wykluczyć, że jeszcze nie wszystkie te cyberataki zostały wykryte.

Ministerstwo bezpieczeństwa narodowego zamieściło na swych stronach ostrzeżenie administracji, skierowane przede wszystkim do sektora energetycznego, które ma na celu uzmysłowienie jego pracownikom skali zagrożenia.
Administracja określa je jako "trwającą obecnie, zamierzoną operację wdzierania się do sieci energetycznej USA".

Jak komentuje AP, jest to jak dotąd najpoważniejsze oskarżenie o atak na amerykańską infrastrukturę wysunięte przez administrację prezydenta Donalda Trumpa.

Również w czwartek amerykańskie ministerstwo finansów poinformowało o nałożeniu kolejnych sankcji na Rosję między innymi w związku z domniemaną ingerencją w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku i atakami cybernetycznymi. Nowymi sankcjami objęto 19 osób i pięć organizacji.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE