ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInformatyzacja w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

USA utworzy Biuro ds. Cyberbezpieczeństwa, Bezpieczeństwa Energetycznego i Reagowania Kryzysowego
15.02.2018r. 06:43

Departament Energii Stanów Zjednoczonych (DOE) poinformował o powołaniu biura ds. obrony krajowych sieci elektroenergetycznych oraz innej infrastruktury przed cyberatakami i klęskami żywiołowymi - czytamy w BiznesAlert.pl.
W ujawnionej w tym tygodniu przez prezydenta Donalda Trumpa propozycji budżetu, przeznaczono 96 mln dolarów na stworzenie Biura ds. Cyberbezpieczeństwa, Bezpieczeństwa Energetycznego i Reagowania Kryzysowego.

Sekretarz ds. Energii Rick Perry stwierdził: ,,Departament Energii odgrywa kluczową rolę w ochronie infrastruktury energetycznej kraju przed cyberzagrożeniami, fizycznymi atakami i klęskami żywiołowymi, a jako sekretarz nie mam pierwszeństwa w tej sprawie".
W lipcu ubiegłego roku departament pomagał amerykańskim spółkom bronić się przed atakami hakerów na spółki energetyczne, w tym co najmniej na jedną elektrownię jądrową. Wówczas Departament stwierdził, że ataki nie miały znaczącego wpływu na produkcję energii ani na sieci elektroenergetyczne. W ubiegłym miesiącu Departament Bezpieczeństwa Krajowego oraz Federalne Biuro Śledcze opublikowały ostrzeżenie dla firm przemysłowych, informując o prowadzonych od kilku miesięcy próbach ataków hakerów na reaktory jądrowe i inną infrastrukturę energetyczną. W tym celu wykorzystywane są zawirusowane maile, umożliwiające pozyskanie danych uwierzytelniających i tym samym uzyskiwanie dostępu do sieci. W niektórych przypadkach hakerom udało się skutecznie zaatakować sieci, ale nieznana jest lista konkretnych ofiar ich działalności.

Zdaniem eksperta ds. energetyki jądrowej Dave'a Lochbauma z Union of Concerned Scientists reaktory są w pewien sposób odporne na cyberataki, ponieważ ich systemy operacyjne pracują oddzielnie od cyfrowych sieci biznesowych. Nie wykluczył jednak, że z czasem hakerzy znajdą rozwiązanie, aby móc zaatakować instalacje jądrowe - czytamy w BiznesAlert.pl.
Reuters , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE