ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInformatyzacja w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

BNEF: zmiana znaczenia cyfryzacji w energetyce
13.11.2017r. 12:07

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, analitycy Bloomberg New Energy Finance przedstawili prognozy rozwoju usług cyfrowych w energetyce. Ich zdaniem wartość tego rynku wzrośnie do 2025 r. z obecnego poziomu około 52 mld dolarów do 64 mln dolarów. Zyskać ma rynek cyfryzacji w energetyce prosumenckiej, a stracić - rynek usług cyfrowych w energetyce bazującej na paliwach kopalnych.
Bloomberg New Energy Finance podkreśla w raporcie "Digitalization of Energy Systems", że w kolejnych latach innowacje w energetyce skupią się na wykorzystaniu technologii cyfrowych i przetwarzaniu danych. - W sektorze energetycznym ma miejsce zmiana. Rośnie znaczenie oprogramowania, w celu zwiększania efektywności i odporności systemów energetycznych - oceniają analitycy BNEF.

Obecnie największym obszarem cyfryzacji w energetyce mają być konwencjonalne elektrownie. Wartość usług cyfrowych w tym obszarze BNEF szacuje w roku 2017 na 24 mld dolarów, co ma stanowić ok. 44 proc. całego rynku cyfryzacji w energetyce.

To ma się jednak zmienić. - Wraz z wyłączaniem elektrowni gazowych i węglowych, okazje do generowania zysków w sektorze paliw kopalnych będą się kurczyć. W 2025 r. technologie cyfrowe będą pomagać właścicielom domów, którzy posiadają instalację solarną, baterie czy samochód elektryczny, w stawaniu się bardziej niezależnym i w generowaniu większych zysków z tych aktywów. To może się odbywać poprzez handel energią z sąsiadami czy poprzez lepsze wykorzystanie wahań cen energii w szczycie zapotrzebowania.
- Rynek technologii zarządzania energią w domach odnotuje największy wzrost przychodów, rosnąc z 1 mld dolarów w roku 2017 do 11 mld dolarów w roku 2025. Najważniejszym obszarem w cyfryzacji w energetyce w 2025 r. będzie inteligentne opomiarowanie, rosnąc do tego czasu o 44 proc. do 26 mld dolarów. Jednocześnie o 46 proc. spadną przychody w technologiach cyfrowych w obszarze paliw kopalnych - zapowiada BNEF.

W których krajach ten trend będzie najbardziej widoczny?

- Kraje charakteryzujące się wysoką penetracją rozproszonej energetyki odnawialnej, dobrą infrastrukturą komunikacji i prężnym finansowaniem venture capital powinny odnieść największe korzyści - komentuje Julia Attwood z BNEF. - Na przykład Włochy, będące jednym z globalnych liderów w małoskalowej fotowoltaice, mają niemal 100-procentowy dostęp do szybkiego Internetu i posiadają korzystne regulacje dla cyfrowych technologii - zaznacza analityk BNEF.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: licyzk 13.11.2017r. 16:44
za wszystko płaci odbiorca końcowy. Zysk sprzedawcy i wszystkich prekursorów jest stratą kupującego. Płacąc zysk nie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE