ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInformatyzacja w energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Hakerzy mogą wziąć na cel panele słoneczne
09.08.2017r. 11:27

Jak poinformował BiznesAlert.pl, hakerzy mogą atakować systemy do przesyłu energii elektrycznej, wykorzystując luki w zabezpieczeniach oprzyrządowania paneli słonecznych - ostrzega Willem Westerhof, holenderski specjalista do cyberbezpieczeństwa.
Ekspert wykrył 17 różnych nieprawidłowości w konwerterze, czyli urządzeniu służącym do przetwarzaniu wytworzonej w panelach energii elektrycznej w taki sposób, by mogła być ona wykorzystana w sieci.

Według Westerhofa podłączone do internetu konwertery mogą stać się celem ataków. Specjalista przeprowadził testy na dwóch urządzeniach wyprodukowanych przez niemiecką firmę SMA. Jak relacjonuje BBC, Holender zdołał przełamać ich zabezpieczenia i zdalnie kontrolować urządzenia.
- Jeżeli taki atak zostałby przeprowadzony na dużą skalę, mogłoby to mieć poważne konsekwencje dla stabilności systemu energetycznego - ostrzega.

Firma SMA zajęła już stanowisko w tej sprawie. Producent podkreśla, że tylko cztery wytwarzane przez nią modele konwerterów mogą być narażone na tego rodzaju ataki, a ryzyko włamania można ograniczyć np. poprzez zmianę domyślnego hasła. Dodatkowo firma przekonuje, że urządzenia niepodłączone do internetu nie są zagrożone. SMA zapowiedziała także, że pracuje nad usunięciem luk w zabezpieczeniach - czytamy w BiznesAlert.pl.
BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE